Biorąc pod uwagę klimat umiarkowany i zmiany pór roku, mamy świadomość, że zimą temperatura powietrza może być bardzo niska, natomiast latem bywają upały trudne do wytrzymania. Można by pomyśleć, że wystarczy zapewnić pracownikowi zadaszone zamknięte pomieszczenie, chroniące przed opadami i wiatrem, z możliwością wietrzenia. W wartowni będzie sucho, a temperatura jesienią czy zimą – wyższa niż na zewnątrz, latem zaś ochroniarz może sobie otworzyć okno. Przecież i tak często musi opuszczać stróżówkę np.: w celu dokonania obchodu, podniesienia szlabanu czy wylegitymowania osoby wjeżdżającej, pozostającej w samochodzie.

Jaka jest podstawa prawna odnośnie izolacji stróżówki?

Takie rozwiązanie jednak nie wystarczy. W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP czytamy:

 

§ 30. Temperatura w pomieszczeniach pracy
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).

Rozporządzenie, dział III, rozdział 3

producent wartowni kontener z przejściem

Istotnym elementem wyposażenia portierni są grzejniki elektryczne z termostatem – szybko się nagrzewają i wolno schładzają, dzięki czemu pobór prądu będzie krótszy. Taki grzejnik w kilka chwil podniesie temperaturę wnętrza wartowni w chłodne dni.

Również wymiana powietrza w stróżówce ma znaczenie. Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza.

§ 32. Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy
1.W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, Dział III, rozdział 3.

portiernia producent

Czy warto jest zamontować klimatyzację w portierni?

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość montażu systemu klimatyzacji w stróżówce. Przy stosowaniu wyłącznie wentylacji grawitacyjnej trzeba zwracać uwagę na to, by stolarka okienna nie była szczelna i umożliwiała napływ powietrza z zewnątrz: uchylone okno, otwarte nawiewniki okienne, naturalne nieszczelności budynku. Ponadto wewnątrz pomieszczenia musi być znacznie cieplej niż na zewnątrz, a różnica temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu w porównaniu do temperatury powietrza zewnętrznego, musi być na tyle duża, że wytworzy się różnica ciśnień i powietrze zacznie się samodzielnie przemieszczać na zewnątrz.

stróżówka z klimatyzacją na plechach budynku portierni

Gdzie zamontować klimatyzator w stróżówce?

Klimatyzacja typu split z funkcją chłodzenia i grzania to z pewnością dobry sposób na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Wewnętrzny element klimatyzatora split montuje się na ścianie nieco poniżej sufitu, przez co nie zabiera on zbyt dużo przestrzeni użytkowej w stróżówce, zaś większa część urządzenia z elementami głośniejszymi umieszczana jest na zewnątrz stróżówki, na tylnej ścianie tak, aby nie wpływała na estetyczny wygład stróżówki.

Potrzebujesz stróżówki?
Skontaktuj się z nami!