Jak zaprojektować stróżówkę zgodnie z prawem?

Przy wyborze wymiaru stróżówki istotne jest założenie z góry, ile osób będzie w niej pracować, ponieważ Kodeks pracy dokładnie określa wymaganą wielkość pomieszczenia pracy.
Zgodnie z § 19.2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, na podstawie art. 237 Kodeksu pracy „powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).“
Według § 2 pkt.4 rozporządzenia „pomieszczeniem stałej pracy” jest to pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

Jaka najmniejsza stróżówka?

Tak więc jeśli portiernia ma być przeznaczona do pracy dla jednego stróża, wymiary zewnętrzne budynku 2m x 2m wystarczą w zupełności, aby stworzyć komfortowe miejsce pracy. W takim wnętrzu umieścimy wygodne krzesło dla pracownika, a blat roboczy będzie miał odpowiednią wielkość, aby ustawić na nim np. Monitor i wygodnie wypełniać raporty, wypisywać przepustki przy biurku.

Warto rozważyć stróżówkę z pomieszczeniem sanitarnym, aby ochroniarz nie musiał opuszczać miejsca pracy.
Kiedy teren chroniony, oprócz weryfikowania tożsamości osób, wymaga również patrolowania, tzw. „obchodu”, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dwóch ochroniarzy. Dzięki temu nawet podczas patrolu jeden z pracowników może być na miejscu i wartownia będzie nadal spełniała swoją funkcję. W takim wypadku należałoby rozważyć zakup większej stróżówki. Tu do procesu dokonywania wyboru dochodzi ważny czynnik – wielkość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli stróżówek, różnej wielkości. Jeżeli teren jest niewielki, inwestor poszuka rozwiązania, które pozwoli postawić mały budynek, ale taki, w którym, zgodnie z przepisami, mogą pracować dwie osoby. Wówczas ważne jest maksymalne wykorzystanie minimalnej przestrzeni, aby każdy z ochroniarzy miał wygodne stanowisko pracy.

Czasami stróżówki nie mają być tylko stanowiskiem pracy ochroniarzy, ale również pełnić odrębne funkcje, posiadać dodatkowe pomieszczenie do przechowywania np: składzik, bądź wnętrze innego przeznaczenia lub wymagany jest korytarz przejściowy. W związku z regulacjami prawnymi BHP odnoszącymi się do powierzchni pomieszczeń pracy, nie można zmniejszyć przestrzeni do pracy. Według tego pozostaje wybór spośród większych modeli stróżówek.

Potrzebujesz stróżówki?
Skontaktuj się z nami!