Zacznijmy od tego co to jest stróżówka modułowa?

Budynki modułowe powstają z prefabrykowanych elementów łączonych ze sobą w fabryce tworząc w ten sposób całe sekcje, które są później transportowane i łączone w docelowej lokalizacji. Konstrukcja tego rodzaju umożliwia bardzo szybkie łączenie gotowych modułów– także w pionie, tworząc wielopiętrowe obiekty. Na etapie projektowania główną ideą jest wykorzystanie modułów o podobnych gabarytach. Mogą się one różnić detalem lub funkcją i finalnie tworzą jeden budynek – w tym przypadku jest to stróżówka modułowa.

Stróżówki jednomodułowe buduje się w całości na hali produkcyjnej i gotowe przywozi się na plac budowy ograniczając do minimum wszystkie prace na miejscu montażu. Dzięki temu można znacznie skrócić czas opracowywania projektów i wykonawstwa. Gotowe moduły są najczęściej transportowane w docelowe miejsce na naczepie tira i z tego względu ich wymiary (szczególnie szerokość i wysokość) są zależne od wielkości pojazdów, które je przewożą.

stróżówka modułowa na placu budowy

 

Jakie są rodzaje stróżówek modułowych?

Jeżeli mówimy o stróżówkach modułowych to mamy zasadniczo dwa rodzaje konstrukcji do wyboru:

  • konstrukcję stalową (najczęściej z przerabianych kontenerów stalowych)
  • konstrukcję drewnianą (konstrukcja szkieletowa)

Obie technologie mają swoje wady i zalety, a ich wspólną cechą jest możliwość przenoszenia i transportu gotowych modułów. Istnieją też inne budynki modułowe (jak np budynki drukowane 3D), ale są jeszcze mało popularne i na razie traktowane bardziej jako ciekawostka architektoniczna, a nie praktyczne rozwiązanie.

Stróżówki kontenerowe są popularne ze względu na dostępność materiału (zbudowane są z przerabianych kontenerów morskich). Wymiary kontenera pasują do potrzeb przeciętnej stróżówki i bez większych ingerencji w konstrukcję można wyprodukować prosty budynek stróżówki. Rzadziej stosuje się stróżówki na specjalnie prefabrykowanej ramie stalowej ze względu na wyższą cenę materiału.

Drewniane stróżówki modułowe oparte są na wzmocnionej konstrukcji szkieletowej. Belki i słupki tworzą elementy stropów i ścian, a szczeliny między konstrukcją wypełniana jest izolacją termiczną (najczęściej z wełny mineralnej). Dzięki temu ocieplenie wypełnia całą grubość przegrody. Konstrukcję stróżówek modułowych wzmacnia się dodatkowo, aby była odporna na obciążenia transportu i montażu.

stróżówka modułowa

 

Jakie są ZALETY stróżówki modułowej?

Stróżówki modułowe mają wiele zalet z punktu widzenia inwestora jak i pracownika ochrony. Przede wszystkim gotowe moduły są dostarczane na plac budowy i montowane w jeden dzień na miejscu. Stróżówka modułowa po podłączeniu mediów jest gotowa do użytkowania tego samego dnia! To ogromna oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Sama budowa, od momentu złożenia zamówienia, trwa do ośmiu tygodni. W ciągu tego czasu stróżówka powstaje od pierwszej deski, przez złożenie konstrukcji, izolację, założenie stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, elewację, po wykończenie całego wnętrza. Pomimo tak krótkiego okresu realizacji, jest to budynek równie trwały i solidny jak wartownia murowana, integralnie połączona z gruntem. W przypadku wielu dużych projektów czas realizacji jest bardzo istotnym aspektem i budownictwo modułowe pozwala na szybkie dostarczenie gotowej stróżówki na plac budowy.

Bardzo dużą zaletą dla inwestora jest fakt, że stróżówkę modułową dostarcza jeden wykonawca i budowa stróżówki nie wiąże się z pilnowaniem kilku ekip budowlanych.

montaż stróżówki modułowej gotowej do użytkowania

Stróżówka modułowa jest również dobrym pomysłem gdy potrzebujemy obiekt tymczasowy lub w przyszłości może nastąpić konieczność przestawienia stróżówki w inne miejsce. Budynki modułowe można bez problemu demontować i przewozić na inną lokalizację. Wymaga to oczywiście ponownego podłączenia przyłączy i ewentualnych małych prac wykończeniowych, ale cały budynek nie traci na swojej wartości czy wytrzymałości po demontażu i może spełniać świetnie swoją funkcję w nowym miejscu.

Jeżeli np: teren budowy wymaga postawienia wartowni na kolejnych etapach budowy w innych miejscach, budownictwo modułowe wychodzi naprzeciw potrzebie takiej elastyczności, ponieważ posadowienie stróżówki modułowej nie jest procesem nieodwracalnym. W dowolnym momencie można odpiąć przyłącza wodno-kanalizacyjne i prąd i przy pomocy dźwigu przestawić budynek w inne miejsce lub przewieźć na naczepie TIRa, po czym, po ponownym posadowieniu, nadal z portierni korzystać.

Dla pracownika ochrony stróżówka modułowa też ma swoje plusy. Przede wszystkim takie stróżówki mają znacznie wyższą jakość wykonania niż budki montowane na budowie i zapewniają po prostu lepszy komfort pracy. Co więcej producenci modułów korzystają też z własnego doświadczenia aby dostarczać bardziej funkcjonalne i solidne stróżówki.

stróżówka modułowa wjazd

Jakie są WADY stróżówki modułowej?

Minusem wyboru portierni modułowej są ograniczenia wymiarów ze względu na transport – szerokość stróżówki nie będzie mogła przekroczyć szerokości transportowej, czyli około 3 metrów. Inwestorzy zazwyczaj potrzebują niewielkiego budynku mającego być miejscem pracy jednego lub dwóch stróży, więc ograniczenia co do szerokości nie stanowią jakiejś większej przeszkody. W sytuacji, w której jest potrzeba postawienia większej stróżówki, ograniczenie to można obejść w inny sposób – istnieje możliwość zamówienia wartowni, która będzie zbudowana z dwóch modułów łączonych ze sobą na działce inwestora.

Przy wyborze stróżówki modułowej należy także brać pod uwagę czy jej montaż na placu budowy będzie możliwy. Pamiętajmy, że moduły są transportowane na naczepie TIRa i ustawiane na miejscu przy pomocy dźwigu, więc musimy zapewnić dostęp ciężkiego sprzętu do docelowej lokalizacji stróżówki. Może się to okazać problematyczne w obszarach chronionych lub bardzo gęsto zabudowanych.

Czy stróżówka modułowa może być w całości wykończona zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz?

Niekwestionowaną zaletą jest możliwość zamówienia portierni całkowicie wyposażonej, począwszy od instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, przez blat do pracy zintegrowany z parapetem, po kompletne wyposażenie toalety włącznie z lustrem i szafami. Stróżówka modułowa wygląda nowocześnie i estetycznie, nie tylko z zewnątrz, ale również w środku.

Dodatkowo solidna drewniana konstrukcja modułu jest ocieplona wełną mineralną, a odpowiednia warstwa izolacja pozwala utrzymać wymaganą temperaturę przez cały rok. Budynki modułowe wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki temu są bardziej wytrzymałe na warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne czy eksploatację przez pracowników. Jednak jakość materiałów przekłada się też na cenę – koszty budowy stróżówki modułowej są większe w porównaniu do kosztów budowy stróżówki kontenerowej. Pamiętajmy jednak, że wysoka klasa i gatunkowość materiałów budowlanych jest bardzo istotna, jeżeli budynek ma służyć przez długie lata.

stróżówka modułowa przy szlabanie

 

Dlaczego warto zainwestować w ładną stróżówkę?

Decyzja o zakupie stróżówki wynika z potrzeby zabezpieczenia i ochrony danego obiektu. Budynek stawiany jest w konkretnym celu i ma pełnić określoną funkcję – być miejscem pracy ochroniarzy. Nie znaczy to jednak, że wygląd portierni nie ma żadnego znaczenia. Niemniej od funkcjonalności ważne jest wrażenie estetyczne, ponieważ portiernia jest pierwszym budynkiem, jaki widzi osoba zamierzająca wejść na teren zakładu, zatem jej wygląd bezpośrednio wpływa na obiór wizualny całego kompleksu.

Nowoczesny budynek zbudowany z dobrych materiałów, wykończony z dbałością o każdy detal, będzie na pewno dużo bardziej reprezentacyjny niż blaszana budka nie pasująca do otoczenia. Atrakcyjnie wyglądająca stróżówka jest świetną wizytówką dla firmy.

 

Potrzebujesz stróżówki?
Skontaktuj się z nami!