Stróżówki modułowe https://strozowka.pl/ Nowoczesne stróżówki, portiernie i wartownie niekontenerowe Tue, 19 May 2020 22:20:19 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://strozowka.pl/wp-content/uploads/2020/01/cropped-logo-sm-favicon-32x32.jpg Stróżówki modułowe https://strozowka.pl/ 32 32 Portiernia. Jaki powinien być kształt i wymiar portierni i gdzie ją zlokalizować? https://strozowka.pl/strozowki/portiernia/ https://strozowka.pl/strozowki/portiernia/#respond Tue, 19 May 2020 22:04:12 +0000 https://strozowka.pl/?p=25840 Co to jest portiernia? Portiernia jest to pierwszy, najczęściej niewielki budynek ustawiony tuż przy bramie, w którym pracują ochroniarze strzegący danego terenu / zakładu. W słowniku Polskim widnieje definicja: Portiernia jest to pomieszczenie lub mały budynek przy wejściu do jakiejś instytucji, służące do sprawowania nadzoru nad tym wejściem; portierka. źródło: https://sjp.pl/portiernia Jaki wymiar portierni dla jednego […]

Artykuł Portiernia. Jaki powinien być kształt i wymiar portierni i gdzie ją zlokalizować? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Co to jest portiernia?

Portiernia jest to pierwszy, najczęściej niewielki budynek ustawiony tuż przy bramie, w którym pracują ochroniarze strzegący danego terenu / zakładu. W słowniku Polskim widnieje definicja:

Portiernia jest to pomieszczenie lub mały budynek przy wejściu do jakiejś instytucji, służące do sprawowania nadzoru nad tym wejściem; portierka.

źródło: https://sjp.pl/portiernia

Jaki wymiar portierni dla jednego a jaki dla dwóch ochroniarzy? Jak zaprojektować portiernię zgodnie z prawem?

Pracownik ochrony jest osobą, która odpowiada za fizyczną ochronę osób i mienia oraz zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Ochroniarz powinien cechować się instynktem, opanowaniem i podzielnością uwagi, a także dobrą sprawnością fizyczną, umiejętnością analitycznego myślenia i odpornością na stres. Należy zatem zapewnić mu warunki pracy ułatwiające wykonywanie obowiązków.

Przy wyborze wymiaru stróżówki istotne jest założenie z góry, ile osób będzie w niej pracować, ponieważ Kodeks pracy dokładnie określa wymaganą wielkość pomieszczenia pracy.

Zgodnie z § 19.2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, na podstawie art. 237 Kodeksu pracy

„powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).“

Według § 2 pkt.4 rozporządzenia „pomieszczeniem stałej pracy” jest to pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

Należy przy tym wziąć pod uwagę potrzebne wyposażenie portierni również zajmujące powierzchnię użytkową, którym często jest cały osprzęt do monitoringu kamer, centrala p-poż., rozbudowana rozdzielnia elektryki czy szafa na zmianę ubrań / butów lub na przechowywanie dokumentów. Więcej o wyposażeniu stróżówki w artykule TUTAJ.

stróżówki portiernia producent smart-mod

Jaka najmniejsza portiernia?

Tak więc jeśli portiernia ma być przeznaczona do pracy dla jednego stróża, wymiary zewnętrzne budynku 2m x 2m wystarczą w zupełności, aby stworzyć komfortowe miejsce pracy. W takim wnętrzu umieścimy wygodne krzesło dla pracownika, a blat roboczy będzie miał odpowiednią wielkość, aby ustawić na nim np. Monitor i wygodnie wypełniać raporty, wypisywać przepustki przy biurku.

Warto rozważyć stróżówkę z pomieszczeniem sanitarnym, aby ochroniarz nie był zmuszony opuszczać miejsca pracy. Portiernia z wc umożliwia również stróżowi dostęp do bieżącej wody, dzięki czemu może on zaparzyć sobie kawę lub herbatę. Portiernia z wc jest więc samowystarczalnym i kompletnym budynkiem, stanowiącym doskonałe miejsce pracy ochrony.

Kiedy teren chroniony, oprócz weryfikowania tożsamości osób, wymaga również patrolowania, tzw. „obchodu”, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dwóch ochroniarzy. Dzięki temu nawet podczas patrolu jeden z pracowników może być na miejscu i portiernia będzie nadal spełniała swoją funkcję. W takim wypadku należałoby rozważyć zakup większej portierni. Tu do procesu dokonywania wyboru dochodzi ważny czynnik – wielkość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji, odległości od granicy działki.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2020r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi:

12.15) 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001422/O/D20151422.pdf

Ze względu jednak na charakter budynku portierni, ta często jest usytuowana tuż przy granicy działki lub nawet wkomponowana w płot.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli portierni, różnej wielkości. Jeżeli teren jest niewielki, inwestor poszuka rozwiązania, które pozwoli postawić mały budynek, ale taki, w którym, zgodnie z przepisami, mogą pracować dwie osoby. Wówczas ważne jest maksymalne wykorzystanie minimalnej przestrzeni, aby każdy z ochroniarzy miał wygodne stanowisko pracy.

Czasami portiernia nie ma być tylko stanowiskiem pracy ochroniarzy, ale również pełnić odrębne funkcje, posiadać dodatkowe pomieszczenie do przechowywania np: składzik, bądź wnętrze innego przeznaczenia lub wymagany jest korytarz przejściowy. W związku z regulacjami prawnymi BHP odnoszącymi się do powierzchni pomieszczeń pracy, nie można zmniejszyć przestrzeni do pracy. Według tego pozostaje wybór spośród większych modeli stróżówek.

portiernia stróżówka z WC dla 2 osób

Czy potrzebna jest portiernia na każdym wjeździe?

Wszystko zależy od charakterystyki chronionego obiektu. Tam, gdzie wymagana jest stała kontrola i ścisły nadzór osób przemieszczających się, a cały teren musi być ogrodzony, portiernie powinny znajdować się przy każdym wjeździe, aby wzmocnić zabezpieczenie obiektu przed dostępem osób nieupoważnionych.

Tereny budynków posiadających osobne wjazdy np. dla dostawców, również warto wyposażyć w dodatkowy budynek portierni. Jeżeli teren jest niewielki, ale do chronionego obiektu prowadzą dwa wjazdy, można rozważyć zakup większej portierni, będącej miejscem pracy dwóch ochroniarzy. Wówczas przy jednym z wjazdów stanie portiernia, a drugi wjazd można zabezpieczyć np. bramą, czy szlabanem, który w razie potrzeby jeden z ochroniarzy może otworzyć.

Miejsca nie wymagające wzmożonej kontroli osobistej można wyposażyć w system monitoringu, by obserwować cały teren z pomieszczenia portierni.

stróżówka indywidualna

Czy można postawić portiernię na środku wjazdu?

W przypadku szerokiego wjazdu, spełniającego wymogi minimalnej szerokości drogi*, którym mogą poruszać się jednocześnie dwa samochody, nie trzeba rozważać kupna dwóch portierni. Dobrym rozwiązaniem jest większa portiernia usytuowana po środku wjazdu, dzięki czemu możliwa będzie obsługa całego przejazdu z jednej stróżówki. Rozmieszczenie okien podawczych po obu stronach portierni oraz zabezpieczenie dróg wjazdowych w postaci szlabanu pomoże ochroniarzom w dokładnym wykonywaniu swoich obowiązków. Taką portiernię należy jednak dobrze zabezpieczyć przed zniszczeniem, gdyż bywają sytuacje, że niedomknięte drzwi naczepy tira potrafią mocno uszkodzić stróżówkę usytuowaną pomiędzy pasami ruchu. Z tego samego powodu warto zainwestować w trwały i solidnie wykonany budynek, więc portiernia kontenerowa raczej się tu dobrze nie sprawdzi.

Przy projektowaniu takiego wjazdu warto wziąć pod uwagę, czy natężenie ruchu będzie znaczące, tzn. czy potrzebujemy 2 pasy w jedną stronę, lub pas z możliwością postoju i inspekcji wjeżdżających / wyjeżdżających samochodów dostawczych. Chodzi o komfort pracy i fakt, że gdy ochroniarz sprawdza TIRa, tym samym wjazdem mogą poruszać się np. samochody osobowe. Jakiekolwiek rozwiązanie nie wybierzemy, warto zapoznać się z minimalnymi szerokościami dróg dojazdowych. Opisane są one w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

15.13) 1. Szerokość pasów ruchu, z zastrzeżeniem § 16, powinna wynosić:

1) na drodze klasy A – 3,75 m;

2) na drodze klasy S:

  1. a) dwujezdniowej – 3,75 m lub 3,50 m,
  2. b) jednojezdniowej – 3,75 m;

3) na drodze klasy GP i G – 3,50 m;

4) na drodze klasy Z – 3,00 m;

5) na drodze klasy L – 2,75 m;

6) na drodze klasy D – 2,50 m.

źródło: https://www.malopolska.uw.gov.pl/doc/Rozporz%C4%85dzenie_2.pdf

stróżówka modułowa portiernia wjazd

Portiernia z przejściem, czy bez?

Wiele zależy od miejsca, w którym będzie stała portiernia – czy dostępny jest tylko niewielki obszar przy wjeździe na teren, czy też wjazd jest szeroki, nie ma możliwości dodatkowego zabezpieczenia w postaci ogrodzenia lub szlabanu.

Portiernia, która np. Stoi przy parkingu lub służy ochroniarzom strzegącym plac budowy, czy w innych miejscach wymagających kontroli wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, powinna mieć raczej możliwość montażu systemu do operowania szlabanem, niż korytarz przejściowy. Często jednak zdarza się, że kontroli wymaga zarówno droga dojazdowa do chronionego obiektu, jak i dostęp osób poruszających się pieszo – wówczas korytarz przejściowy w portierni jest równie ważny, jak szlaban.

stróżówka wartownie z przejściem

Do czego służy korytarz w portierni?

Taki korytarz w wartowni sprawdzi się przy obiektach wymagających kontroli personalnej, gdzie każda osoba, wchodząca i wychodząca, musi się przed portierem wylegitymować lub podpisać jakiś dokument. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik ochrony może dokładniej wykonywać swoje obowiązki, a osoba obsługiwana nie jest narażona na warunki atmosferyczne.

Można też zrobić zadaszone przejście poza obrębem stróżówki i stróżówkę wkomponować w dane zadaszenie. Przy dużej ilości pracowników z przepustkami jest to nawet rozwiązanie bardziej optymalne.

nię,

Artykuł Portiernia. Jaki powinien być kształt i wymiar portierni i gdzie ją zlokalizować? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/strozowki/portiernia/feed/ 0
Co potrzebuję w stróżówce? Jakie korzyści daje stróżówka z WC? https://strozowka.pl/strozowki/co-potrzebuje-w-strozowce/ https://strozowka.pl/strozowki/co-potrzebuje-w-strozowce/#respond Tue, 21 Apr 2020 07:41:18 +0000 https://strozowka.pl/?p=3228 Jak zaprojektować stróżówkę zgodnie z prawem? Przy wyborze portierni mamy wiele aspektów do ustalenia. Lokalizacja, wygląd, materiały a nawet fakt, czy potrzebna nam stróżówka z WC czy nie, czy zamontować klimatyzację, jakie inne sprzęty będziemy potrzebować. Zacznijmy może od gabarytów stróżówki. Przy wyborze stróżówki istotne jest założenie z góry, ile osób będzie w niej pracować. Dokładnie […]

Artykuł Co potrzebuję w stróżówce? Jakie korzyści daje stróżówka z WC? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Jak zaprojektować stróżówkę zgodnie z prawem?

Przy wyborze portierni mamy wiele aspektów do ustalenia. Lokalizacja, wygląd, materiały a nawet fakt, czy potrzebna nam stróżówka z WC czy nie, czy zamontować klimatyzację, jakie inne sprzęty będziemy potrzebować.

Zacznijmy może od gabarytów stróżówki. Przy wyborze stróżówki istotne jest założenie z góry, ile osób będzie w niej pracować. Dokładnie jest to opisane w artykule o wymiarze, wyglądzie i lokalizacji portierni TUTAJ.

portiernia stróżówka z wc

Projekt stróżówki. Czy potrzebna jest stróżówka z WC i jakie inne wyposażenie powinno brać się pod uwagę? 

Jednym z pierwszych pytań jakie zadaje sobie inwestor, to co dokładnie potrzebuję mieć w stróżówce. Jakie wyposażenie powinno się zapewnić w stróżówce? Czy warto postawić stróżówkę z WC, czy nie. Oczywiście, gdy nie mamy doprowadzonej kanalizacji, a teren wokół jest już wykończony, to raczej będzie to portiernia bez toalety. Z drugiej strony, jeśli to jest jedyny budynek na działce jak np. Budka parkingowa, to trzeba by taką kanalizację wykonać.

Jaka jest podstawa prawna do postawienia stróżówki z WC. Czy prawnie musimy zapewnić toaletę w portierni?

Decyzja o zaprojektowaniu stróżówki z WC lub bez, nie zależy tylko i wyłącznie od woli inwestora.

Stosownie do postanowień z art. 233, Kodeks Pracy mówi:

“Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej, a także zapewnić środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.”
Kodeks pracy, art. 233

Natomiast w dokumencie “wymagania dla pomieszczeń i urządzeń sanitarnych” w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w rozdziale 4 możemy znaleźć informację o odległości, w jakiej powinien znajdować się ustęp od stanowiska pracy.

„25. 1. Ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy. Odległość ta może być większa jedynie dla pracowników pracujących stale na otwartej przestrzeni, lecz nie powinna przekraczać 125 m od najdalszego stanowiska pracy.”

Rozporządzenie BHP, załącznik, rozdział 4

źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

Z przepisów wynika, że musimy zapewnić pracownikowi ochrony dostęp do sanitariatów stąd stróżówka z WC jest często wybieraną opcją. Należy jednak pamiętać, że toaleta nie musi się znajdować w budynku stróżówki jeżeli spełniamy przepisy o minimalnej odległość od miejsca pracy. Z drugiej strony jeżeli chcemy mieć pewność, że stróż jest na miejscu i nie opuszcza portierni „za potrzebą”, stróżówka z WC jest najlepszą opcją.

portiernia na wjeździe do zakładu

Jak usytuować stróżówkę na terenie?

Z powyższego wynika, że jeżeli nasza stróżówka jest usytuowana dalej, niż 75 metrów od najbliższej toalety, powinniśmy zdecydować się na projekt stróżówki z WC. Oczywiście jeżeli projektujemy całe założenie nowej hali z infrastrukturą towarzyszącą, to projektant powinien uzgodnić projekt i konieczność usytuowania toalety w budynku dla ochrony z sanepidem. Warto jednak pamiętać, że oprócz samej wygody i faktu, że ochroniarz nie musi się oddalać od stróżówki w celach higienicznych jest jeszcze zaleta, że pracownik ma w stróżówce dostęp do wody. Dzięki temu ochroniarz może sobie na przykład nalać wodę do czajnika lub wykorzystać wodę do umycia podłogi, która potrafi się mocno zabrudzić.

Co pracownik ochrony potrzebuje w stróżówce?

Przy projekcie stróżówki często zastanawiamy się nad tym, co powinno się w takiej stróżówce znajdować. Wbrew pozorom nie jest to takie proste pytanie. Z naszego doświadczenia wynika, że w niektórych miejscach wystarczy tylko parę gniazdek, w innych jest to cała centrala p-poż. sieciowa, monitoringu itp. Często są to całe szafy sprzętu i kilka różnych obwodów. Te kwestie trzeba ustalić na etapie projektu stróżówki i całego terenu- najlepiej zdać się na doświadczenie instalatorów oraz branżystów. Przy specjalnych wymaganiach projektu może się okazać, że stróżówka musi być uzbrojona w wiele różnych urządzeń i zanim przystąpi się do budowy powinno się przewidzieć na nie odpowiednie miejsce.

stróżówka z wc

Co najczęściej montuje się w portierni?

portierni oprócz kontaktów i włączników świateł, często potrzebny jest także przełącznik szlabanu, gniazdo LAN, gniazdo telefoniczne, cały osprzęt do monitoringu kamer, włączniki świateł terenu, komputer, monitory itp. Najczęściej stróżówki są też wyposażone w toaletę WC. Do najbardziej popularnych urządzeń w stróżówce zaliczamy czajnik, lodówkę i klimatyzację, która w lecie może okazać się niezbędna. Należy też pamiętać o szafie na odzież, która jest bardzo praktycznym meblem i pomaga utrzymać dobrą organizację i czystość w portierni.

Czasami inwestorzy zamawiają też stróżówki z małym aneksem ze zlewem i lodówką. Nie jest to duży koszt, a wyposażenie stróżówki w mały kącik kuchenny znacznie poprawia wygodę pracy ochroniarzowi. Sporadycznie zdarza się, że część socjalna stróżówki jest wydzielona w osobnym pomieszczeniu, co w połączeniu z toaletą zapewnia maksymalny komfort pracy.

wnętrze stróżówki

Wyposażenie stróżówki, a potrzeby ochroniarza

Co jednak z samym ochroniarzem i jego potrzebami? Z naszej obserwacji wynika, że ochroniarz potrzebuje gniazdo w okolicach blatu na telefon komórkowy, z tyłu na czajnik, szafę na zmianę ubrań / butów. Z opcji dodatkowych dochodzi jeszcze mała lodówka na produkty spożywcze, miejsce na wiatraczek (lub klimatyzację) w upalne dni, czy telewizor z wyprowadzeniem anteny (chociaż to ostatnie często jest zabraniane w stróżówce).

Dla ochroniarza ważne będzie też dobre umiejscowienie wszystkich gniazdek i włączników, tak żeby były łatwo dostępne i nie przeszkadzały w otwieraniu drzwi lub okien. Projektując stróżówki myślimy o tym, gdzie najlepiej zlokalizować okno podawcze i jakie powinno mieć wymiary. Kolejną kwestią jest oświetlenie budynku. Wewnątrz powinno umieścić się punkty oświetlające blat roboczy. Światła zewnętrzne są również bardzo ważne. Zewnętrzne punkty oświetlają osoby przechodzące obok stróżówki, a włączone światło wskazuje z daleka lokalizację budynku. Dodatkowo w tej sytuacji stróż może pracować przy zgaszonym świetle we wnętrzu stróżówki, co nie oślepia go i pozwala na lepszą obserwację terenu.

Artykuł Co potrzebuję w stróżówce? Jakie korzyści daje stróżówka z WC? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/strozowki/co-potrzebuje-w-strozowce/feed/ 0
Stróżówka kontenerowa – wady i zalety https://strozowka.pl/kontener-strozowka/strozowka-kontenerowa-wady-i-zalety/ https://strozowka.pl/kontener-strozowka/strozowka-kontenerowa-wady-i-zalety/#comments Tue, 24 Sep 2019 10:35:38 +0000 https://strozowka.pl/?p=797 Stróżówki kontenerowe to tanie i ekspresowe rozwiązanie dla inwestorów chcących w krótkim czasie postawić portiernie służącą pracy ochroniarzy. Ze względu na niezbyt skomplikowaną konstrukcję stróżówki szybko się buduje i jeszcze szybciej montuje. Z czego wynika niski koszt stróżówki kontenerowej? Niestety, niski koszt inwestycji przekłada się na rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy. Wnętrze stróżówki […]

Artykuł Stróżówka kontenerowa – wady i zalety pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Stróżówki kontenerowe to tanie i ekspresowe rozwiązanie dla inwestorów chcących w krótkim czasie postawić portiernie służącą pracy ochroniarzy. Ze względu na niezbyt skomplikowaną konstrukcję stróżówki szybko się buduje i jeszcze szybciej montuje.

portiernia kontener

Z czego wynika niski koszt stróżówki kontenerowej?

Niestety, niski koszt inwestycji przekłada się na rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy. Wnętrze stróżówki jest zwykle dość ubogo wykończone, a instalację elektryczną wewnątrz osłaniają szpetne listwy. Ściany wewnątrz wykonywane są z płyty laminowanej, a na podłodze położona jest przemysłowa wykładzina PCV. Całość prezentuje się nieestetyczne i tandetnie.

wnetrze kontenera stróżówki

Po co stawiać portiernię kontenerową?

Korzyścią wynikającą z wykorzystania niedrogich materiałów wykończeniowych jest niski koszt ewentualnej wymiany elementów zniszczonych w wyniku eksploatacji. Portiernie kontenerowe są tanie, a jeszcze taniej można kupić stróżówkę używaną. W przypadku braku koncepcji na system ochrony trudnego terenu dobrą praktyką jest postawienie jednej lub dwóch używanych wartowni w różnych miejscach w celu najlepszego ustalenia gdzie takie obiekty powinny się znajdować i ile stróżówek jest potrzebnych. Jest to zdecydowanie największa ich zaleta, czyli mobilność. Po sprawdzeniu paru rozwiązań pozostaje wybudować lub zamówić modułową portiernię docelową.

stróżówka kontenerowa

Czy wartownia kontenerowa jest rozwiązaniem długoterminowym?

Stróżówki kontenerowe dobre są jednak na krótką metę. Minusem rozwiązania kontenerowego oprócz estetyki jest temperatura wewnątrz budki – stróżówka latem szybko się nagrzewa, a zimą nie trzyma ciepła, co niestety nie wpływa korzystnie na komfort pracy stróża oraz na rachunki za energię elektryczną w związku z koniecznością ciągłej pracy kaloryferów. Cała wartownia zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz sprawia wrażenie tymczasowego obiektu, a nie docelowego integralnego z całym kompleksem budynku.

portiernia kontenerowa modułowa

Artykuł Stróżówka kontenerowa – wady i zalety pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/kontener-strozowka/strozowka-kontenerowa-wady-i-zalety/feed/ 2
Stróżówka murowana – wady i zalety https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/strozowka-murowana-wady-i-zalety/ https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/strozowka-murowana-wady-i-zalety/#respond Tue, 24 Sep 2019 10:17:55 +0000 https://strozowka.pl/?p=805 Zalety portierni murowanej. Stróżówki budowane tradycyjną techniką, polegającą na stawianiu konstrukcji murowanej, są solidne i wytrzymałe. Dzięki zastosowaniu określonych materiałów budowlanych o wysokiej trwałości i izolacji cieplnej możliwe jest ich całoroczne użytkowanie. Budynki te powstają od podstaw w miejscu docelowym, więc ich kształt i wielkość może być dowolna, nie musi być warunkowana np. ograniczeniami transportowymi, […]

Artykuł Stróżówka murowana – wady i zalety pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Zalety portierni murowanej.

Stróżówki budowane tradycyjną techniką, polegającą na stawianiu konstrukcji murowanej, są solidne i wytrzymałe. Dzięki zastosowaniu określonych materiałów budowlanych o wysokiej trwałości i izolacji cieplnej możliwe jest ich całoroczne użytkowanie.
Budynki te powstają od podstaw w miejscu docelowym, więc ich kształt i wielkość może być dowolna, nie musi być warunkowana np. ograniczeniami transportowymi, jak w przypadku stróżówek modułowych czy kontenerowych.

stróżówka murowana

Wady stróżówki murowanej.

Jednak sytuacja komplikuje się, gdy aranżacja obiektu, na którym stoi stróżówka, ulegnie zmianie i wjazd przenosi się w inne miejsce. Stróżówka wówczas musi zostać zburzona, a inwestor naraża się na kolejne koszty, ponieważ musi budować kolejną.
Koszty i nieprzyjemności różnego rodzaju związane placem budowy, a także długi czas trwania przedsięwzięcia z pewnością nie przemawiają za tego typu rozwiązaniem.

Artykuł Stróżówka murowana – wady i zalety pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/strozowka-murowana-wady-i-zalety/feed/ 0
Czy portiernia powinna być ocieplona? https://strozowka.pl/strozowki/czy-strozowka-powinna-byc-ocieplona/ https://strozowka.pl/strozowki/czy-strozowka-powinna-byc-ocieplona/#respond Sat, 31 Aug 2019 19:48:57 +0000 https://strozowka.pl/?p=611 Biorąc pod uwagę klimat umiarkowany i zmiany pór roku, mamy świadomość, że zimą temperatura powietrza może być bardzo niska, natomiast latem bywają upały trudne do wytrzymania. Można by pomyśleć, że wystarczy zapewnić pracownikowi zadaszone zamknięte pomieszczenie, chroniące przed opadami i wiatrem, z możliwością wietrzenia. W wartowni będzie sucho, a temperatura jesienią czy zimą – wyższa […]

Artykuł Czy portiernia powinna być ocieplona? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Biorąc pod uwagę klimat umiarkowany i zmiany pór roku, mamy świadomość, że zimą temperatura powietrza może być bardzo niska, natomiast latem bywają upały trudne do wytrzymania. Można by pomyśleć, że wystarczy zapewnić pracownikowi zadaszone zamknięte pomieszczenie, chroniące przed opadami i wiatrem, z możliwością wietrzenia. W wartowni będzie sucho, a temperatura jesienią czy zimą – wyższa niż na zewnątrz, latem zaś ochroniarz może sobie otworzyć okno. Przecież i tak często musi opuszczać stróżówkę np.: w celu dokonania obchodu, podniesienia szlabanu czy wylegitymowania osoby wjeżdżającej, pozostającej w samochodzie.

Jaka jest podstawa prawna odnośnie izolacji stróżówki?

Takie rozwiązanie jednak nie wystarczy. W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP czytamy:

 

§ 30. Temperatura w pomieszczeniach pracy
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).

Rozporządzenie, dział III, rozdział 3

producent wartowni kontener z przejściem

Istotnym elementem wyposażenia portierni są grzejniki elektryczne z termostatem – szybko się nagrzewają i wolno schładzają, dzięki czemu pobór prądu będzie krótszy. Taki grzejnik w kilka chwil podniesie temperaturę wnętrza wartowni w chłodne dni.

Również wymiana powietrza w stróżówce ma znaczenie. Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza.

§ 32. Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy
1.W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, Dział III, rozdział 3.

portiernia producent

Czy warto jest zamontować klimatyzację w portierni?

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość montażu systemu klimatyzacji w stróżówce. Przy stosowaniu wyłącznie wentylacji grawitacyjnej trzeba zwracać uwagę na to, by stolarka okienna nie była szczelna i umożliwiała napływ powietrza z zewnątrz: uchylone okno, otwarte nawiewniki okienne, naturalne nieszczelności budynku. Ponadto wewnątrz pomieszczenia musi być znacznie cieplej niż na zewnątrz, a różnica temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu w porównaniu do temperatury powietrza zewnętrznego, musi być na tyle duża, że wytworzy się różnica ciśnień i powietrze zacznie się samodzielnie przemieszczać na zewnątrz.

stróżówka z klimatyzacją na plechach budynku portierni

Gdzie zamontować klimatyzator w stróżówce?

Klimatyzacja typu split z funkcją chłodzenia i grzania to z pewnością dobry sposób na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Wewnętrzny element klimatyzatora split montuje się na ścianie nieco poniżej sufitu, przez co nie zabiera on zbyt dużo przestrzeni użytkowej w stróżówce, zaś większa część urządzenia z elementami głośniejszymi umieszczana jest na zewnątrz stróżówki, na tylnej ścianie tak, aby nie wpływała na estetyczny wygład stróżówki.

Artykuł Czy portiernia powinna być ocieplona? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/strozowki/czy-strozowka-powinna-byc-ocieplona/feed/ 0
Jaką stróżówkę wybrać? Stróżówkę kontenerową, murowaną, czy modułową? https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/jaka-strozowke-wybrac-strozowke-kontenerowa-murowana-czy-modulowa/ https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/jaka-strozowke-wybrac-strozowke-kontenerowa-murowana-czy-modulowa/#respond Sat, 31 Aug 2019 19:46:24 +0000 https://strozowka.pl/?p=609 Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Z całą pewnością najmniej zalet przemawia za budową stróżówki murowanej. Czas realizacji, wysokie koszty, czy brak możliwości ewentualnego przeniesienia lub przesunięcia są niewątpliwe słabymi stronami takiego rozwiązania. Inwestor, który szuka wartowni na plac budowy, nie będzie rozważał kupna stróżówki murowanej, ponieważ po zakończonej budowie musiałby taką stróżówkę zburzyć. Mobilność […]

Artykuł Jaką stróżówkę wybrać? Stróżówkę kontenerową, murowaną, czy modułową? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Z całą pewnością najmniej zalet przemawia za budową stróżówki murowanej. Czas realizacji, wysokie koszty, czy brak możliwości ewentualnego przeniesienia lub przesunięcia są niewątpliwe słabymi stronami takiego rozwiązania. Inwestor, który szuka wartowni na plac budowy, nie będzie rozważał kupna stróżówki murowanej, ponieważ po zakończonej budowie musiałby taką stróżówkę zburzyć.

portiernie kontenerowe

Mobilność stróżówek.

Zaletą stróżówek kontenerowych i modułowych jest mobilność – daje to inwestorowi możliwość obrócenia lub postawienia stróżówki w innym miejscu. Można również później taką stróżówkę odsprzedać. Kolejną cechą, która przemawia za tego typu stróżówkami jest krótki termin montażu. Budowa odbywa się w całości na hali produkcyjnej. Budka jest niemal od razu gotowa do użytkowania, wystarcz podpiąć przyłącza prądu i wod.-kan.

stróżówka kontenerowa

Warunki pracy w portierni.

Stróżówki kontenerowe są na pewno najtańszym spośród rozwiązań. Niestety blaszany kontener ogrzewany zimą, nie utrzyma temperatury, natomiast latem słońce nagrzeje stalowy budynek i będzie w nim bardzo gorąco – niezbyt komfortowe warunki pracy dla ochroniarza. Należy wziąć pod uwagę wygodę przyszłych pracowników, ponieważ ten zawód charakteryzują długie godziny pracy, zmiany po 12 godzin lub jeszcze dłuższe. Pracownik z pewnością lepiej będzie wykonywał swoje obowiązki jeśli zapewnimy mu sprzyjające i dogodne warunki.

§ 15. Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, Dział III, rozdział 1.

kontener strozowka

Wygląd zewnętrzny wartowni. Stosunek ceny do jakości stróżówek.

Niemniej istotny jest wygląd stróżówki, jest przeważnie pierwszym budynkiem jaki mijamy przy wjeździe na teren fabryki, biura, szpitala. Estetycznie i nowocześnie wyglądająca portiernia będzie dobrą wizytówką chronionego obiektu. Stróżówki kontenerowe nie prezentują się dobrze. Blacha trapezowa na elewacji daje poczucie braku solidności i wytrzymałości budynku. Wewnątrz zazwyczaj przewody instalacji elektrycznej są widoczne, obudowane jedynie listwą. W ogólnym zarysie – wyglądają dość oszczędnie.

Cena jest bezspornie dużą zaletą stróżówek kontenerowych, natomiast znajduje to niestety odzwierciedlenie w jakości. Znana prawda życiowa głosi, że za dobrą jakość trzeba zapłacić.

stróżówka modułowa kontener

Stróżówki zbudowane z wysokiej jakości materiałów będą droższe od tych blaszanych, czy powstałych z przerobionych kontenerów morskich, ale za to będą dłużej służyć nabywcy. Stróżówki modułowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki pogodowe. Płyty włókno-cementowe montowane na elewacji produkowane są w wielu kolorach, dzięki czemu inwestor może dostosować wygląd stróżówki tak, aby nawiązywał do kolorów firmowego budynku. Elewacja może być również drewniana. Dodatkowym urozmaiceniem jest możliwość umieszczenia na zewnętrznej ścianie stróżówki firmowego logo. Konstrukcja budowana jest z certyfikowanego drewna szwedzkiego, a użyte do budowy materiały i technologie są nowoczesne. Portiernie modułowe są reprezentacyjne i bardziej solidne.

Artykuł Jaką stróżówkę wybrać? Stróżówkę kontenerową, murowaną, czy modułową? pochodzi z serwisu Stróżówki modułowe.

]]>
https://strozowka.pl/rodzaje-strozowek/jaka-strozowke-wybrac-strozowke-kontenerowa-murowana-czy-modulowa/feed/ 0